Porady

Jak położyć tapetę?

By 18 lutego 2021 No Comments
Tapetowanie ściany

Dziś okleiny ścienne to wspaniały, szybki i stosunkowo tani sposób na odświeżenie mieszkania. Ze względu na ogólnodostępne akcesoria, możesz również położyć tapetę samodzielnie. Przedstawiamy kilka wskazówek, jak zrobić to efektywnie.

Narzędzia i materiały

Do tapetowania oprócz wybranych oklein ściennych potrzebne są niezbędne akcesoria. Dzięki nim cały proces będzie przebiegać o wiele przyjemniej, a nawet i krócej. Oprócz okleiny ściennej i kleju potrzebujesz takich materiałów jak:

  • dwa wiadra,
  • gąbki (do zmywania śladów kleju),
  • ołówek,
  • nożyczki lub nożyk,
  • papier ścierny,
  • poziomica lub pion murarski,
  • szczotka do dociskania tapety,
  • gumowy wałek i pędzel do nadkładania kleju.

Dlaczego dwa wiadra? Jedno na klej, natomiast drugie na wodę. Przyda się również stabilna drabina oraz stół do tapetowania.

Kładzenie tapet – krok po kroku

Z pomocą pionu murarskiego lub poziomicy oraz ołówka zaznacz miejsca na ścianie, gdzie powinny kończyć się brzegi okleiny. Zacznij od jednego brzegu i kieruj się w stronę drugiego. Przytnij pasek, rozprowadź na nim klej za pomocą pędzla, a następnie kładź od środka ku brzegom. Dzięki temu uzyskasz równomierny efekt. Złóż górną, a następnie dolną część paska do środka. Kolejnym krokiem jest przyłożenie okleiny do ściany (2-3 cm pod sufitem). Zacznij od pierwszej części złożonego pasa. Upewnij się, że brzegi paska leżą w wyznaczonych miejscach, a następnie dociśnij okleinę do ściany. Wygładź szczotką. Pracuj od środka do brzegów. Później zajmij się drugą, dolną częścią paska. Postępuj tak samo, jak w wypadku pierwszej części. Dodatkową, zbędną część przytnij nożykiem.

Przydatne wskazówki

Po pierwsze, upewnij się, że wybrana tapeta jest odpowiednia do przestrzeni, w której chcesz ją użyć oraz że klej jest odpowiednio dobrany do jej rodzaju. Kup również kilka zapasowych rolek okleiny. Do każdego arkusza dodaj około 5-10 cm zapasu, jeśli ściany okazałyby się krzywe. Pamiętaj o wyznaczeniu linii pomocniczych – do tego przyda Ci się poziomica lub pion murarski. Podczas cięcia pasków zwróć uwagę na wzór, natomiast nakładając tapetę, upewnij się, że ściany są czyste i zostały odpowiednio przygotowane. Niemniej jednak w celu uzyskania wysokiej jakości efektu, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy posiadają odpowiednią wiedzę, kompetencje oraz doświadczenie w branży.

Call Now Button