Porady

10 błędów podczas tapetowania

By 22 marca 2021 No Comments

Osoby, które nie zajmują się wykończeniem wnętrz, mogłyby pomyśleć, że tapetowanie to prosty proces. Nic bardziej mylnego! W tym artykule dowiesz się o 10 błędach, jakie można popełnić podczas nakładania tapety.

 1. Niewłaściwie dobrana tapeta

  Poza walorami estetycznymi, konieczne jest sprawdzenie parametrów tapety – poziom odporności na wilgotność, przeznaczenie czy materiał. Źle dobrana może się odklejać lub szybko utracić swoje wartości dekoracyjne.

 2. Złe dokonanie pomiaru pomieszczeń

  Po dokładanym zmierzeniu pomieszczeń trzeba dobrać odpowiednią ilość rolek tapety, biorąc pod uwagę ich szerokość. Jest to istotne z tego względu, że niekiedy te same tapety z dwóch różnych zestawów mogą mimo wszystko różnić się tonacją barw.

 3. Niewłaściwie przygotowane podłoże

  Żeby tapeta dobrze trzymała się powierzchni, trzeba ścianę dobrze przygotować – odtłuścić, wyczyścić z kurzu i pyłków, wyrównać, zagruntować.

 4. Zły klej do tapet

  Uniwersalny klej może się nie sprawdzić, lepiej postawić na taki, który jest dobrany do typu wybranej tapety, która będzie zdobić ściany pomieszczenia.

 5. Błędy w kładzeniu tapety

  Pamiętaj, aby nigdy nie kłaść tapety na tzw. “zakładkę”. Rolki muszą przylegać do siebie po naklejeniu na ścianę, ale nie nachodzić.

 6. Wietrzenie i ogrzewanie pomieszczenia jest niewskazane

  Klej powinien schnąć swoim tempem w stałej temperaturze, dlatego też po tapetowaniu niewskazane jest wietrzenie i ogrzewanie pomieszczenia. W takim przypadku tapeta może po kilku dniach po prostu odpadać.

 7. Naciąganie tapety jest błędem

  Pamiętaj, aby po naklejeniu nie naciągać tapety ze względu na to, że w wyniku schnięcia kleju odrobinę się ona kurczy, co negatywnie może wpłynąć na jej estetykę.

 8. Nieprecyzyjnie dobrane wzory

  W momencie, kiedy decydujesz się na tapetę o konkretnym motywie, zadbaj, aby pomiędzy poszczególnymi jej pasmami, następowała kontynuacja wybranego wzoru.

 9. Brak zapasu na sufit

  Tapetując pamiętaj, aby zostawić pewien zapas na sufit. Dzięki temu możesz zmniejszyć wizualnie nieestetyczne różnice w poziomie poszczególnych ścian.

 10. Nieczytanie instrukcji

  Najważniejsze podczas wykonywania tapetowania jest uważne czytanie instrukcji. Każda tapeta posiada własne parametry, które trzeba wziąć pod uwagę w momencie doboru narzędzi i metod ich kładzenia.

Leave a Reply

Call Now Button