Porady

5 rad, dzięki którym położysz tapetę jak profesjonalista

By 18 lutego 2021 No Comments
Tapeta w kwiaty

Planujesz samodzielny remont mieszkania? Oferujemy kilka przydatnych rad, które pomogą Ci uniknąć podstawowych ( i bardzo frustrujących) błędów podczas tapetowania.

Przygotuj ścianę

Okleinę należy położyć na czystą i odpowiednio przygotowaną ścianę. Powierzchnia musi być również sucha i gładka. Jest to bardzo ważny krok – podłoże ma ogromny wpływ na estetykę oraz trwałość materiału okładzinowego. Na powierzchni nie może znajdować się ani tapeta, ani farba. Pamiętaj więc, by pozbyć się starej okleiny (na rynku dostępne są specjalne preparaty, które pomagają w odklejaniu) oraz uzupełnić ubytki w ścianie. Następnie wyczyść całą powierzchnię ciepłą wodą z dodatkiem detergentu.

Odpowiednie przygotowanie tapety

Prace rozpocznij od wyznaczenia linii pomocniczych przy użyciu pionu murarskiego lub poziomicy. Następnie odmierz i potnij okleinę. Pamiętaj, by do każdego fragmentu dodać około 5-10 cm zapasu. Sprawa ta komplikuje się w wypadku wzorzystej okleiny. Wtedy należy odpowiednio dopasować każdy fragment względem poprzedniego, tak, by otrzymać spójny efekt na wszystkich częściach materiału. Ze uwagi na konieczność spasowania każdego elementu, warto zaopatrzyć się w kilka dodatkowych arkuszy.

Klejenie tapet

Istnieją dwie podstawowe techniki – nakładanie kleju bezpośrednio na ścianę lub na okleinę. Wybór zależy m.in. od rodzaju materiału. Niemniej jednak poleca się tę drugą metodę. Na każdym pasie należy rozprowadzić klej od środka po brzegi. Następnie górną część posmarowanego klejem fragmentu złóż do środka. Powtórz tę samą czynność z dolną częścią paska. W ten sposób ułatwimy sobie przeniesienie okleiny na ścianę.

Tapetowanie

Poleca się układanie okleiny od okna. Upewnij się, że brzegi znajdują się we wcześniej wyznaczonych miejscach. Pamiętaj również o pozostawieniu kilku centymetrów zapasu. Następnie dociskaj materiał od środka do boków przy użyciu szczotki lub gumowej rolki. W wypadku zabrudzeń z kleju, usuń je za pomocą zwilżonej szmatki.

Problematyczne miejsca

Jak radzić sobie z kontaktami i gniazdkami? Zacznij od odcięcia zasilania. Następnie zdejmij pokrywę gniazdka, przyłóż okleinę, natnij to miejsce na ukos, oraz zagnij nakładający się margines. W wypadku narożników należy pierwszy pas umieścić tak, by zachodził na sąsiednią ścianę, natomiast drugi należy przykleić po przeciwnej stronie.

Call Now Button